Připravujeme

Obsah:

ZÁŘÍ / ŘÍJEN 2018

Mercedes-Benz Maybach Vision 6
Tesla P 100 D
Fenomén vozů SUV
Elektromobilita 2020
Pirelli kalendář 2017

A ještě mnohem více...

image_8728

Jak se pozná kvalitní rum

Pokud jste milovníky kvalitního pití, pak by ve vašem soukromém baru neměla chybět láhev dobrého rumu. Dříve pravé pirátské pití je dnes velmi oblíbené hlavně u mužů. Neexistuje na světě nikdo, kdo by neznal rum. Ale už dávno to není jen o klasickém „tuzemáku“. Lidé se naučili vyhledávat opravdu výjimečné verze tohoto nápoje. Nahlédněte s námi, jak se rum vyrábí a kde seženete ty nejlepší kousky.

Výroba rumů

Ten pravý kvalitní rum se vyrábí z cukrové třtiny, anebo z řepy. Samotná jeho výroba je složitější, než se na první pohled může zdát, všechny ty technologické procesy… Probíhají v několika krocích, dost podobných jako při výrobě klasických destilátů. Jak už jsme naznačili, výroba kvalitního rumu se neobejde bez správného výrobního postupu. Ten sestává z šesti základních kroků. K samotné přípravě tohoto nápoje se používá šťáva získaná vycukerněním, takzvaná melasa.

Rumy produkované ve francouzských zemích, jako jsou Guadeloupe nebo Martinique, se vyrábějí přímo z cukrové šťávy. Zahuštěný sirup z cukrové třtiny používá producent guatemalského rumu Botran a Zacapa a označuje ho jako třtinový med. Dalším důležitým údajem je, kde byla cukrová třtina pěstována. Třeba takový výrobce nikaragujského rumu Telica používá tu, která se pěstuje na svazích aktivních sopek.

Dalším procesem výroby je fermentace. Ta probíhá tak, že se k základní surovině přidá voda a kvasinky, a následně vzniká požadovaná kašovitá hmota. Co výrobce, to jiný druh kvasinek. Na použitých kmenech kvasinek závisí doba kvašení. Kvasinky s rychlejšími kmeny se používají pro výrobu rumů chuťově jemných. Pro silnější rumy se využívají kvasinky přírodní, u kterých proces kvašení trvá i několik dnů.

Dále se pokračuje destilací, pro kterou neexistují žádné předepsané postupy, a tak si je utváří každá destilérka sama. Nejvíce se využívá kontinuální destilace za použití destilační kolony. Výsledný produkt je po několika destilováních charakterizován hlavně jemností. Pro aromatičtější a výrazně plnou chuť se používá přístroj alembik, označovaný také jako „pot still“. Je určen pro výrobu druhů vyžadujících dlouhodobé zrání a výsledkem jsou rumy s potenciálem špičkových produktů.

Zrání rumu je krokem přispívajícím k jeho oblíbenosti. Nejefektnější je zrání v dubových sudech. Pro docílení požadovaných charakteristik používá každá značka rumu odlišné postupy. Rozdíly jsou dány i podnebím v oblasti, kde nápoj zraje. Například v jižní části Střední Ameriky, v karibských oblastech, zraje rum několikanásobně rychleji než v Evropě. Zraje v sudech po whisky nebo Bourbonu a v rámci jeho „staření“ se ze sudů každý rok odpařuje až deset procent jejich obsahu. Použité sudy, ve kterých zrál předtím jiný destilát, vytváří nezaměnitelné charakteristiky chuti a vůně rumu. Například sudy po tokajském vínu nebo Sherry Pedro Ximenez se používají na zrání guatemalského rumu Zacapa.

Dvojí význam má filtrace rumů. Odstraňuje nečistoty po staření, a pomocí speciálních filtračních metod se dají získávat i takzvané blanco rumy, pro jejichž získání se zjemňuje chuť i aroma. Vznikají tak jemné produkty vhodné k tvorbě koktejlů.

Poslední fází zpracování je míšení rumů, které provádějí specialisté „Master Blenders“. Jejich hlavním úkolem je, aby pokaždé namíchali stejný produkt. Po blendingu se ještě před lahvováním některé rumy ukládají do sudů, aby došlo k dokonalému sladění. Poté už jsou stáčeny do lahví a připraveny k prodeji. Obecné pravidlo zní, že čím významnější značka, tj. čím blíže má k označení prémiový rum, tím estetičtější má láhev.

Jak se vyznat v rumech?

Vyznat se v dokonalém pití pirátů není nic snadného, na trhu se dnes nabízejí stovky značek rumů, které opravdu stojí za to. Vybírejte si proto prodejce, kteří vám dobře poradí. Nebo se vyplatí zakoupit takový, který je jednička mezi rumy dle recenzí.

Kde pořídíte kvalitní rumy

Naše doporučení směřuje kamennou prodejnu a e-shop Warehouse #1, kterou provozuje firma Ultra Premium Brands – autorizovaný dovozce značek, které najdete v jeho bohatém portfoliu, jako třeba ZACAPA, DIPLOMATICO, MILLONARIO XO, DON PAPA TUBA a spousty dalších brandů.

Kamenná prodejna Warehouse #1

Kamennou prodejnu můžete navštívit v Praze na adrese Sokolovská 68/105 v Karlíně.

Kamenná prodejna Warehouse #1

Více na www.warehouse1.cz

Video

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

FOTOREPORTY

Generální partneři portálu:

 

Partneři portálu:

      

Další portály mediální skupiny HMG:

       


TOPlist